Projekt Kildare

Dlaczego właśnie ta harfa? To była miłość od pierwszego wejrzenia. Wielki jak na dawne harfy celtyckie instrument, o pięknych, falistych liniach, pełen tajemniczych postaci, z lwim lub wilczarzym pyskiem na końcu ramienia, a do tego z porządną ilością strun basowych. To jest instrument, na którym mogłabym grać barokową muzykę w odpowiednich aranżacjach. Pikanterii dodaje także fakt, że jak dotąd nikt nie zrobił wiernej kopii tego instrumentu, a przynajmniej mi o tym nie wiadomo.

Badania

Kopiowanie instrumentów z muzeów wymaga nie tylko badań, ale i decyzji. Nie dysponujemy narzędziami, które pozwoliłyby nam cofnąć się w czasie, lub nieinwazyjnie zbadać instrumenty, a zatem trzeba, na podstawie zebranych danych, zadecydować: czy chcemy zrobić idealne odwzorowanie stanu, w jakim instrument znajduje się obecnie, a może spróbować stworzyć instrument dokonując doinformowanych badaniami decyzji, by uzyskać efekt “nowego” instrumentu? Ja zdecydowałam, że chciałabym pójść tą drugą drogą, odwzorować harfę Kildare gdy była jeszcze nowa, gdy nie miała metalowych płyt i napraw, gdy jej kolory były jeszcze nieuszkodzone.

Timeline

2019
12 sierpnia 2019

Wizyta w archiwach

Wizyta w archiwach, gdzie z pomocą archiwistki Emer starałam się odnaleźć ślady “mojej” harfy na papierze. Kiedy znalazła się w muzeum? Jakie badania na niej wykonano?
2017
24 października 2017

Skanowanie

Wreszcie przyszedł czas na wizytę w Muzeum wraz ze skanistką oraz lutniczką, aby zeskanować harfę, zrobić dokumentację fotograficzną oraz zmierzyć grubość frontu pudła rezonansowego.
2014
19 sierpnia 2014

Decyzja i rozmowy z Natalie

Dopiero w 2014, kiedy na wycieczce w ramach szkoły harfy odwiedziłam muzea wraz z mym narzeczonym Łuaszem i pokazałam mu instrument zapadła decyzja, że tak, zrobimy to. Spróbujemy stworzyć wierną kopię harfy Kildare. Pierwszą zaangażowaną..Read More
2006
25 sierpnia 2006

Miłość od pierwszego wejrzenia

Wraz z innymi studentkami i studentami szkoły harfy weszłam do magazynów Muzeum Narodowego w Dublinie i ujrzałam harfę Fitzgeraldów z Kildare po raz pierwszy

Tu będzie skan, jeśli to możliwe z previewem.